EU mora kazniti Vučića, „grobara demokracije“

Srbija
Scene s ulica Srbije pokazuju da vlasti Aleksandra Vučića nemaju nikakve veze s proklamiranim europskim vrijednostima, ocjenjuje njemački tisak. A ipak, Vučić uživa podršku EU iako tvrdi da se „izvana“ upravlja pobunom.
„Znoje se i istrenirani čuvari reda, oklopljeni poput kornjača. Cijeli dan maskirani službenici države u borbenoj opremi moraju raditi poput čistača uličnih kanjona Beograda, koji ključaju na suncu“, piše Frankfurter Rundschau.
Taj list tako opisuje blokade i blokadice koje niču na ulicama Beograda i Srbije, gdje policija hapsi i rastjeruje prosvijednike, i uklanja kontejnere, gume i namještaj s kolnika. Deseci ljudi su uhićeni. „Srpski predsjednik autoritarnog gena Aleksandar Vučić zateže vijke represije“, ocjenjuje list. Podsjeća kako Vučić odbija nove izbore i prijeti „teroristima" novim uhićenjima, dok tvrdi da „Srbija pobjeđuje“.
No, čini se, ocjenjuje dallje frankfurtski list, da se predsjednik prerano veseli pirovoj pobjedi. Dugo je bio „neprikosnoveni lutkar", ali sada ne uspijeva smiriti „pobunjenu zemlju".
„Umjesto toga, sve više gubi strpljenje i kompas u objavljenom ratu protiv 'obojene revolucije' kojom se navodno upravlja iz inozemstva“, navodi list i zaključuje: „Srbiji predstoje vruće ljeto i burna jesen.“
EU je uz Vučića
O zbivanjima u Srbiji izvještava i bečki list Standard. Pišući o uhićenjima, list navodi kako postoje snimke na kojima službenici u civilu odvode studente s ulica u „vozila koja se ne prepoznaju kao policijska".
Standard piše o ocrnjivanju pobune kao „obojene revolucije" u brojnim režimskim glasilima. Prema njima, pobunom se upravlja iz inozemstva. No austrijski list o tome piše: „Zapravo sve zapadne države i EU stoje iza Vučićeva režima, a ne iza studenata.“
Na sličan način piše i drugi veliki bečki list, Die Presse. Tamo pišu o prosvjedima u Srbiji, ali i Mađarskoj, gdje je tijekom vikenda održana rekordno posjećena Povorka ponosa u znak pobune protiv vlasti Viktora Orbána.
Zemlje ovog dijela Europe muče „autoritativne tendencije, proruski populisti, slom podjele vlasti i korupcija", piše list. „Ali mnogi (građani) razočarani su Europskom unijom.“
Kao Lukašenko
Tu nastavlja i luksemburški list Tageblatt koji izlazi na njemačkom jeziku. U naslovu komentara navodi da Vučić počinje sličiti bjeloruskom predsjedniku Aleksandru Lukašenku.
„Nikakve dodirne točke s europskim vrijednostima nema način na koji beogradski vlastodržac tretira sve snažniju i opravdanu kritiku raširene korupcije i nepotizma“, komentira list, podsjećajući na policijsko „batinanje" i to da „režimsko tužiteljstvo“ trpa ljude iza rešetaka.
„Nevoljenim znanstvenicima i fakultetima uskraćuju se plaće i sredstva. Čak se hapse, ispituju i protjeruju i strani posjetitelji koji iskažu solidarnost sa studentima koji mjesecima prosvjeduju protiv korupcije i samovolje“, piše Tageblatt.
Prema ocjeni lista, EU računa na Vučića zbog „lažne nade da će taj politički kameleon doprinijeti rješenju kosovskog pitanja“ i osigurati litij za europsku automobilsku industriju.
„Ali, Europska unija mora Beogradu pokazati da je dosta ako ne želi prokockati posljednje ostatke povjerenja koje još ima kod proeuropski orijentiranih Srba“, ocjenjuje list.
Autor komentara protivi se eventualnom ponovnom uvođenju viza za građane Srbije jer bi to pogodilo samo građane. No, zalaže se za izbacivanje Srpske napredne stranke iz Europske pučke stranke, zamrzavanje pristupnih pregovora i fondova.
„Članice EU imaju dovoljno mogućnosti da se distanciraju od beogradskih grobara demokracije, ali čekaju se djela. Jer, Europa si više ne može priuštiti da u Srbiji bude samo promatrač“, zaključuje Tageblatt, piše DW.