Europol otkrio detalje: BiH među 43 zemlje u akciji protiv trgovine ljudima

Velika operacija protiv trgovine ljudima kodnog naziva 'Globalni lanac', koja je provedena od 1. do 6. lipnja 2025., predvođena agencijama za provedbu zakona u Austriji i Rumunjskoj, uz koordinaciju i podršku Europola, Frontexa i INTERPOLA, rezultirala je zaštitom 1194 potencijalnih žrtava i uhićenjem 158 osumnjičenika.
U sklopu tekućih istraga identificirano je i dodatnih 205 osumnjičenika za trgovinu ljudima, priopćeno je iz Europola. Na mapi zemalja u kojoj je provedena akcija našla se i Bosna i Hercegovina.
Globalna akcija suzbijanja usmjerena je na trgovinu ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, prisilnog kriminala i prisilnog prosjačenja, s posebnim naglaskom na maloljetne žrtve.
Cilj ovogodišnjeg izdanja operacije bio je otkriti i poremetiti visokovrijedne mete i organizirane kriminalne grupe – odgovorne za većinu slučajeva trgovine ljudima – kao i zaštititi žrtve, oduzeti imovinu stečenu kriminalnim radnjama i pokrenuti daljnje istrage.
U operaciji je sudjelovalo gotovo 15 tisuća policajaca iz 43 različite zemlje, a uključivali su se i organi za provedbu zakona, granični policajci, inspektorati rada, porezne i carinske vlasti.
Potencijalne žrtve prijavljene su iz 64 različite zemlje, s većinom iz Rumunjske, Ukrajine, Kolumbije, Kine i Mađarske. Mnoge žrtve bile su žrtve trgovine ljudima preko granica, pa čak i kontinenata, što pokazuje globalnu prirodu shema trgovine ljudima. Istrage pokazuju kako je velika većina žrtava seksualnog iskorištavanja ženskog spola i odraslih, dok je iskorištavanje maloljetnih žrtava uglavnom povezano s prisilnim prosjačenjem i prisilnim kriminalnim aktivnostima poput džeparenja. U mnogim od tih slučajeva zaštita žrtava može biti izazovna, jer ih često iskorištavaju članovi obitelji, navodi se u priopćenju.
"Bliska i učinkovita suradnja između međunarodnih tijela za provedbu zakona i graničnih vlasti i dalje je ključna u zaštiti onih koji su najranjiviji na iskorištavanje. Rezultati ovogodišnje operacije 'Globalni lanac' nisu samo statistika, svaka osoba zaštićena od iskorištavanja predstavlja neprocjenjiv uspjeh. Trgovanje ljudima može se suzbiti samo zajedno i zahvalan sam svim zemljama i partnerima koji su udružili snage s Europolom kako bi podržali žrtve i ostvarili pravdu za njih", rekao je Jean-Philippe Lecouffe, zamjenik izvršnog direktora Europola, Uprava za operacije.
Saloni za masažu kao paravan za prostituciju
Austrijske snage za provođenje zakona uhitile su sedam osumnjičenih trgovaca ljudima (1 mađarskog, 6 rumunjskih državljana), a identificirale su i zaštitile osam žena. Na temelju razmjene informacija koja je prethodila akciji, omogućena je identifikacija rumunjske obiteljske organizirane kriminalne grupe. Kriminalci su bili aktivni u nekoliko država članica EU-a u trgovini ljudima radi seksualnog iskorištavanja i prisilnog kriminala. Žrtve su obično regrutirane korištenjem "metode ljubavnika", a zatim prisiljavane na prostituciju. Osim toga, žrtve su bile prisiljene varati kupce, varajući ih da im predaju velike svote novca. U drugim slučajevima, žrtve su bile prisiljene krasti od svojih kupaca ili ih namamiti na udaljena mjesta kako bi ih trgovci ljudima mogli opljačkati.
Rumunjska policija provela je pretrage kuća, pozvala 11 svjedoka i uhapsila 9 osoba zbog trgovine 8 djece žrtava, u dobi od 7 do 15 godina, u svrhu prisilnog prosjačenja.
U Italiji je policija izvršila racije u nekoliko salona za masažu za koje se sumnja da su povezani sa seksualnim iskorištavanjem. Identificirali su 75 potencijalnih žrtava trgovine ljudima iz Rumunjske, Kine i Kolumbije, a zaplijenili su i drogu i vatreno oružje. Jedan talijanski osumnjičenik uhićen je zbog optužbi za trgovinu ljudima. Pet drugih osumnjičenika iz Italije, Tunisa, Kolumbije i Filipina uhićeno je zbog drugih zločina. Vlasti su zaplijenile nekoliko stanova korištenih za prisilnu prostituciju.
Malteška policija uhitila je osumnjičenog trgovca ljudima i spasila tri žrtve. Talijanski državljanin ponudio je posao tri žene iz Kolumbije kao čistačice. Međutim, po dolasku na Maltu, osumnjičenik im je oduzeo putovnice pod krinkom dobivanja radnih dozvola. Žrtve su potom prisiljene na prostituciju, a osumnjičenik je navodno odbio vratiti njihove osobne dokumente i tražio velike svote novca u zamjenu za njihov povratak.
Albanija je zaštitila tri kineske žrtve seksualnog iskorištavanja. Žrtve je u Dubaiju, Ujedinjeni Arapski Emirati, regrutirala kineska organizacija za trgovinu ljudima, a zatim ih je prebacila u Albaniju, gdje su morale pružati seksualne usluge u salonu za masažu. Do sada je uhićen jedan trgovac ljudima, a za drugim je raspisana tjeralica.
U Grčkoj i Crnoj Gori, organi za provođenje zakona uhapsili su nekoliko pojedinaca i identificirali druge koji su iskorištavali desetine vlastite djece ili bliskih rođaka u svrhu prosjačenja. Mnoge žrtve imaju samo dvije ili tri godine, a druge su jedva tinejdžerske dobi.
U Mađarskoj je policija obaviještena da je 15-godišnja mađarska djevojka prisiljena obavljati prostituciju u ime vlastite porodice. Nakon sveobuhvatnog intervjua usmjerenog na žrtvu, maloljetnica je izjavila da je ona jedini izvor prihoda za vlastitu porodicu te da su joj roditelji, koji su zadržavali većinu njezinih dnevnih prihoda, naredili da se bavi prostitucijom.
Otac žrtve uhićen je tijekom akcije, a žrtva, koja sada ima 16 godina, smještena je u ustanovu za skrb o djeci.
U Bosni i Hercegovini vlasti su obaviještene da su maloljetnicu roditelji prisilili na brak te da će se službena ceremonija "prosidbe" održati istog dana bez njezina pristanka. Prilikom intervjua sa žrtvom, policijski službenici mogli su potvrditi da su je roditelji prisiljavali na brak.
Postoji sumnja da su roditelji to učinili kako bi tražili novac na temelju običaja. Žrtva je smještena u sigurnu kuću. U zasebnom slučaju identificirano je 13 ženskih žrtava seksualnog iskorištavanja (devet iz Kine i četiri iz Brazila), a uhićena su tri trgovca ljudima (2 državljanina Bosne i Hercegovine i jedan državljanin Kine).
Ukrajinske vlasti provele su tajnu operaciju u kojoj je razotkriven kriminalni plan regrutiranja i prijevoza žena u Berlin u svrhu seksualnog iskorištavanja. Ukrajinka je uhićena, a pretragom njezinih uređaja otkriveni su dokazi o online profilima koji oglašavaju seksualne usluge u Njemačkoj.
Savezna policija u Brazilu razbila je lanac trgovine ljudima koji je regrutirao žrtve lažnim obećanjima o zaposlenju, a zatim ih prebacivao u Mjanmar radi seksualnog iskorištavanja.
Žrtva zatočeništva u jugoistočnoj Aziji dodana je na INTERPOL-ovu plavu tjeralicu, što joj omogućuje praćenje radi sigurnosti i naknadno spašavanje.
Tajlandska policija razbila je lanac prostitucije u koji su bile uključene maloljetnice, a koji je djelovao putem poznate platforme društvenih medija.
Uhićeno je 12 osoba, uključujući sedam zbog kaznenih djela trgovine ljudima. Spašene su 2 žrtve, u dobi od 14 i 17 godina.
Kako je priopćio Europol, također su izvršene značajne zapljene, uključujući:
277.669 eura u gotovini
1 tona kanabisa
899 jedinica ostalih narkotika
30 vatrenog oružja
15 eksplozivnih komponenti
65 lažnih dokumenata
5 nekretnina
Međunarodni odgovor na međunarodnu prijetnju
Europol, Frontex i INTERPOL podržali su operaciju, koja je također dovela do 182 nove istrage putem međunarodne koordinacije. Kako bi se pomoglo službenicima na terenu i podržala razmjena informacija u stvarnom vremenu, u sjedištu Frontexa u Varšavi u Poljskoj osnovan je koordinacijski centar u kojem rade dužnosnici iz 33 zemlje sudionice.
Europol je podržavao akciju 24 sata dnevno, s više stručnjaka koji su pružali analitičku podršku, obrađivali podatke i uspoređivali ih s bazama podataka agencije. Jedan stručnjak Europola bio je raspoređen u koordinacijski centar u Varšavi tijekom akcije.
INTERPOL je doprinio omogućavanjem pristupa svojim bazama podataka i međunarodnim obavijestima, kao i pružanjem istražne i analitičke podrške slučajevima koji su se pojavili ili napredovali tijekom operacije.
Tijekom operacijskih dana, zemlje su djelovale na temelju zajedničkih obavještajnih podataka kako bi izvršile racije na poznatim lokacijama. Prisutnost policije također je povećana na žarištima i ključnim saobraćajnim čvorištima kako bi identificirale i žrtve i osumnjičenike.
Tijekom šestodnevne operacije oko 15 000 policajaca provjerilo je:
924 392 osobe
842 281 dokumenata
181 954 vozila
5 745 letova i plovila
20 783 lokacije
Operacija 'Globalni lanac' provedena je u okviru Europske multidisciplinarne platforme protiv kriminalnih prijetnji (EMPACT), a vrijednim bespovratnim sredstvima financirano je raspoređivanje mađarskih policajaca u Njemačku i rumunjskih policajaca u Švicarsku radi provođenja zajedničkih akcija. Operacija je također primila financiranje od Interpolovog projekta I-FORCE i njemačkog Saveznog ministarstva vanjskih poslova.
EU4FAST, projekt podrške EU-a za jačanje borbe protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima na Zapadnom Balkanu, financirao je raspoređivanje oficira iz regije u koordinacijski centar u Varšavi. Ove se godine AMERIPOL prvi put pridružio ovom međunarodnom naporu, financirajući raspoređivanje brazilskih i kolumbijskih časnika.
Zemlje sudionice u ovoj operaciji su: Austrija, Albanija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Bugarska, Kolumbija, Hrvatska, Cipar, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Kosovo, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Moldavija, Crna Gora, Nizozemska, Nigerija, Sjeverna Makedonija, Poljska, Portugal, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska, Tajland, Ujedinjeno Kraljevstvo, Ukrajina, Vijetnam, prenosi Hercegovinainfo.