Dnevni.ba - PRELOADER

Kaja Kallas danas stiže na Balkan: Podgorica, Tirana pa Sarajevo

07 Tra 2025


Kaja Kallas danas stiže na Balkan: Podgorica, Tirana pa Sarajevo
Kaja Kallas

Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas boraviće od sutra do srijede, 9. aprila, u posjeti Crnoj Gori, Albaniji i BiH, što će biti njena prva posjeta Balkanu na ovoj funkciji.

Kallas će se tokom prvog dana posjete u Crnoj Gori sastati sa predsjednikom Jakovom Milatovićem i premijerom Milojkom Spajićem.

Ona će razgovarati sa predstavnicima organizacija civilnog društva i učestvovati u pregledu opreme koju finansira Evropski mirovni fond sa ministrom odbrane.

Zajednička konferencija za novinare sa premijerom Spajićem zakazana je za 10.40 sati i biće emitovana uživo na stranici EU.

U Albaniji će se Kallas, koja je i potpredsjednik Evropske komisije, sastati sa predsjednikom Bajramom Begajem i premijerom Edijem Ramom. Zajednička konferencija za novinare sa Ramom zakazana je za utorak, 8. april, u 10.25 sati i moći će da se prati na stranici EU.

Ona će se sastati i sa ministrom za Evropu i vanjske poslove Iglijem Hasanijem i ministrom odbrane Pirom Venguom i sa njima otvoriti prvi sigurnosni i odbrambeni dijalog EU i Albanije.

Prisustvovat će i potpisivanju ugovora o grantu i zajmu Evropske investicione banke za razvoj željezničke pruge od Drača do Rogožine, a obratiće se i studentima i predstavnicima civilnog društva.

Što se tiče boravka u BiH, Kallas će posjetiti trupe Eufora "Altea" i sastati se sa članovima Predsjedništva BiH, sa predsjedavajućom Vijeća ministara Borjanom Krišto i ministrom vanjskih poslova u Vijeću ministara Elmedinom Konakovićem.

Zajednička konferencija za novinare biće održana u utorak, ali tačno vrijeme biće objavljeno naknadno.

Cilj posjete Kallas je jačanje veza EU i podrška regionalnim integracijama, prenose Vijesti.

BIH


Prijevoznici odustali od blokade granice najavljene za danas

Konzorcij 'Logistika BiH' priopćio je da je s nadležnima postignut važan iskorak koji se tiče zah...

1 h 9 min

SNSD-OVCI UISTINU JESU NAJVEĆI DOMOLJUBI. ALI PRORAČUNSKI

Dodiku BiH služi kao bankomat za nastavak bogaćenja i plaćanje enormnih dugova

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Proračun Bosne i Hercegovine ponovno nije pr...

1 h 16 min

Krišto: Nadam se većoj političkoj odgovornosti za budućnost i izlasku iz krize

Aktualna politička situacija na razini BiH u ovom je trenutku složena te se nadam  će u nare...

3 h 1 min