Dnevni.ba - PRELOADER

Kako su ruski tinejdžeri dobili važnu ulogu u bombardiranju ukrajinskih gradova

9 h 43 min


Kako su ruski tinejdžeri dobili važnu ulogu u bombardiranju ukrajinskih gradova

Tinejdžeri pomažu Putinovu režimu u proizvodnji dronova Šahed u velikoj tvornici u Tatarstanu. Tvornica u gradu Jelabugi, najveća takva na svijetu, glavno je proizvodno središte za dronove koji se koriste u masovnim zračnim napadima usmjerenima na preopterećenje ukrajinske protuzračne obrane.

Snimka koju je objavila Zvezda, televizijski kanal ruskog ministarstva obrane, omogućila je prvi detaljan uvid u unutrašnjost tvornice. Učenici i zaposlenici prikazani su kako na proizvodnoj liniji sastavljaju redove mat-crnih dronova "Geran-2", ruske inačice iranskog drona Šahed 136. Tinejdžeri dolaze na rad u tvornicu s otprilike 15 godina, piše The Telegraph.

"Kamo god pogledate, sve je puno mladih ljudi"
"Kamo god pogledate, sve je puno mladih ljudi", govori narator dok kamera prolazi kroz tvornicu, pokazujući desetke tinejdžera kako izrađuju komponente za dronove i rade za računalima u dobro osvijetljenim tvorničkim prostorima.

Dronovi Šahed postali su ključni dio Putinovih planova za neprestano bombardiranje ukrajinskih gradova, posebice noću, koje je usmjereno na iscrpljivanje morala ukrajinskih oružanih snaga i zastrašivanje civila.

U nedjelju je Kremlj objavio da Rusija i dalje kao prioritet postavlja ostvarenje ratnih ciljeva prije potpisivanja mirovnog sporazuma s Ukrajinom, unatoč tome što je Donald Trump dao Moskvi 50 dana za postizanje primirja ili suočavanje s ozbiljnim sankcijama.

Europski obrambeni dužnosnici vjeruju da Rusija planira lansirati tisuće relativno jeftinih dronova Šahed svake noći čim se proizvodnja poveća. Smatra se da nova tamna boja na ruskim modelima odražava povećanu usmjerenost na noćne napade.

Lansiranje dronova s američkih kamioneta
Druga snimka, objavljena u Rusiji u nedjelju, pokazuje dronove kako se lansiraju s prikolica naizgled novih američkih kamioneta Dodge Ram 1500, što vjerojatno predstavlja kršenje sankcija. Video iz tvornice pokazuje ljevaonice metala, kovačnicu, kao i stanice za sklapanje i testne pogone.

U izvještaju je navedeno kako je Putin pohvalio organizaciju u Jelabugi te predložio da se taj model koristi diljem zemlje kako bi se smanjila ovisnost Rusije o uvozu. Vjeruje se da Rusija trenutačno proizvodi više od 5000 dronova velikog dometa mjesečno, pri čemu je samo u Jelabugi u prvoj polovici 2025. godine proizvedeno 18.000 dronova.

Think-tank povezan s Kremljom u lipnju je ustvrdio da je proizvodnja dronova porasla 16,9 posto u svibnju. Više od 500 dronova i projektila redovito se lansira na Ukrajinu tijekom noćnih napada, a analitičari smatraju da je Kremlj blizu mogućnosti lansiranja više od 1000 dronova dnevno.

Rusija je 9. srpnja izvela dosad najveći napad, lansiravši 741 projektil i dron na ukrajinske gradove. Putin se nada da će neprestanim napadima oslabiti moral ukrajinskog stanovništva, iscrpiti obranu Kijeva i umanjiti spremnost Zapada da nastavi pružati potporu Ukrajini.

Raketa za Patriot 130 puta skuplja od drona
Dronovi Geran-2 relativno su jeftini za proizvodnju, a cijena im se kreće između 26.000 i 37.200 funti. Ukrajinski sustavi protuzračne obrane koje je isporučio Zapad mnogo su skuplji. Jedan presretački projektil Patriot košta više od četiri milijuna funti.

Christian Freuding, visoki časnik njemačke vojske, upozorio je ovog tjedna da će Ukrajina i njezini saveznici morati razviti protumjere po cijeni od 1500 do 3000 funti po jedinici kako bi njihova protuzračna obrana bila ekonomski održiva s obzirom na sve intenzivnije ruske napade.

Freuding je također naglasio kako vjeruje da Rusija uskoro namjerava dosegnuti mogućnost lansiranja 2000 dronova na noć prema Ukrajini, što bi predstavljalo ozbiljan izazov za ukrajinsku protuzračnu obranu.

Tvornica u Jelabugi otvorena je 2023. godine, a nalazi se u posebnoj ekonomskoj zoni blizu grada Kazanja, poznatom središtu visokotehnološke proizvodnje. Ako bude potrebno, tehnologija za dronove može se prevesti izravno iz Irana preko Kaspijskog mora jer je tvornica smještena na rijeci Kami koja se ulijeva u Volgu.

Ukrajina je pokušala napasti tvornicu u Jelabugi
Iako je udaljen više od 1600 kilometara od ukrajinske granice, čini se da je ovaj objekt bio meta napada Kijeva. Ruski mediji izvijestili su da je jedna osoba poginula u lipnju kada su ostaci oborenog drona pali na kontrolnu točku u blizini.

Dron Geran-2 ukupne je dužine 3,5 metra i raspona krila 2,5 metra. Teži oko 200 kilograma, nosi bojevu glavu od 50 kg i može se obrušiti na mete udaljene do 1800 kilometara pri brzinama do 300 km/h. Ukrajina je ovog tjedna izvijestila da je oborila 30-tisućiti dron Šahed, koristeći analizu serijskog broja dobivenog s fragmenata jedne od oborenih letjelica, piše index.

Vijesti iz svijeta


EU žestoko zaprijetio Americi zbog Trumpovih carina: "Ako žele rat, imat će rat"

EUROPSKA unija priprema uzvratni udarac SAD-u nakon što je propao dogovor o ukidanju carin...

34 min

RYANAIR

Ryanair razmatra veće bonuse zaposlenicima koji otkriju preveliku prtljagu

Direktor Ryanaira Michael O'Leary rekao je da zrakoplovna kompanija razmatra podizanje bonusa za ...

38 min

Strani brodovi morat će imati posebne dozvole za pristup ruskim lukama

Strana plovila će trebati odobrenje ruske obavještajne službe FSB za pristup lukama u Rusiji, pre...

1 h 17 min