Dnevni.ba - PRELOADER

Kina smatra da BiH mora sama odlučivati o svojoj budućnosti i da je dijalog ključ stabilnosti

1 h 49 min


Kina smatra da BiH mora sama odlučivati o svojoj budućnosti i da je dijalog ključ stabilnosti

Predstavnik Kine u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) poručio je da je politička stabilnost u Bosni i Hercegovini prioritet, pozvavši domaće političke aktere da pokažu uzdržanost, međusobno povjerenje i posvećenost mirnom i nesmetanom održavanju predstojećih općih izbora u oktobru.

U obraćanju Vijeću sigurnosti, kineski predstavnik ocijenio je da su dugotrajne političke tenzije i sporovi među konstitutivnim narodima negativno utjecali na stabilnost i ekonomski razvoj BiH, te upozorio da bi dalje zaoštravanje odnosa moglo ugroziti interese svih građana.

Istaknuo je da ovogodišnji izbori imaju ključni značaj za budući politički pravac zemlje i šireg regiona zapadnog Balkana, te pozvao sve strane, Bošnjake, Srbe, Hrvate i političke partije na smirenost i izgradnju stabilne političke atmosfere.

Naglasio je važnost nastavka procesa etničkog pomirenja, ocijenivši da je Dejtonski mirovni sporazum i dalje temelj mira u Bosni i Hercegovini, te izrazio podršku rješavanju sporova kroz politički dijalog i kompromis.

Upozorio je da bi produbljivanje konfrontacija i antagonizama moglo imati negativne posljedice po dugoročnu stabilnost i zajednički život u zemlji.

Govoreći o ekonomskim izazovima, naveo je da Bosna i Hercegovina u posljednjim godinama bilježi usporen rast, inflatorne pritiske i odlazak radne snage, te pozvao domaće vlasti da prioritet daju ekonomskom razvoju i životnom standardu građana.

Kina je, kako je istaknuto, spremna podržati međunarodnu saradnju i investicije u oblasti koje direktno utječu na kvalitet života stanovništva i implementaciju ciljeva održivog razvoja.

Posebno se osvrnuo na princip nemiješanja u unutrašnje poslove, poručivši da sudbina Bosne i Hercegovine treba biti u rukama njenih građana.

Kineski predstavnik je podsjetio i na stav Pekinga da imenovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta nije dobilo potvrdu Vijeća sigurnosti UN-a, te ponovio da bi institucija OHR-a i bonska ovlaštenja trebala ostati privremena rješenja, a ne trajni mehanizmi.

Na kraju je poručeno da Kina ostaje posvećena razvoju prijateljskih odnosa sa svim narodima u Bosni i Hercegovini, podršci procesu pomirenja i očuvanju mira i stabilnosti u zemlji i regionu.

Vijesti iz svijeta


Austrija podigla Eurofightere zbog američkih vojnih aviona

AUSTRIJSKO ratno zrakoplovstvo dva je dana zaredom moralo podići svoje borbene zrakoplove Eurofig...

2 h 3 min

BRITANSKA IZASLANICA ZA ZAPADNI BALKAN PIERCE

Uloga visokog predstavnika s punim ovlastima i nadalje od ključnog značaja za BiH

Nakon odluke Christiana Schmidta okončati mandat visokog predstavnika za BiH, specijalna izaslani...

2 h 45 min

Bježao romobilom policiji pa mu ispao kilogram heroina

Solinska policija uhitila je 49-godišnjaka kojemu je, nakon pokušaja bijega električnim romobilom...

9 h 22 min