Korupcija i organizirani kriminal pod zaštitom bh. političara

Vlasti ignoriraju obaveze prema žiteljima i europskim standardima
Piše: Dragan Bradvica
dragan@dnevni-list.ba
Kada živite u državu u kojoj se ministra vanjskih poslova i čelnika stranke koja je u vlasti veže za jedan od najvećih narkokartela u svijetu onda vas sasvim sigurno više ništa ne može iznenaditi.
Kada k tome imamo podatke da smo uz Rusku Federaciju najkorumpiranija država u Europi, a uz Albaniju najsiromašnija država Starog kontinenta onda je slika farse potpuna. Naravno tu su milijarde i milijarde koje ispare preko natječaja, zgrada za kumove… Logično je da od takve države uređeni svijet 'diže ruke' i ni u kom slučaju ju ne želi u svom društvu.
Korupcija
Centar za sigurnosne studije iz Sarajeva upozorava je da je Europski parlament usvajanjem Rezolucije od 9. srpnja 2025. o izvješću Europske komisije o Bosni i Hercegovini za 2023. i 2024. godinu poslao ozbiljno upozorenje bh. političarima, potvrdivši ono na što godinama ukazuju građani i civilno društvo – duboku korumpiranost i prisutnost organiziranog kriminala u najvišim slojevima vlasti.
U dijelu rezolucije koji se odnosi na korupciju izražava se posebna zabrinutost zbog visoke korupcije i neučinkovitosti u provođenju zakona, uključujući Zakon o sukobu interesa. Europski parlament ističe da su brojna predizborna obećanja o borbi protiv korupcije ostala neispunjena, a implementacija donesenih zakona je izostala ili je svedena na minimum. Iako je Zakon o sprečavanju sukoba interesa na državnom nivou formalno donesen, njegovo provođenje je ozbiljno zakočeno zbog kašnjenja u izboru članova Komisije i njenog kasnijeg nefunkcioniranja.
Na razini Federacije, kako se navodi, situacija je još gora. Parlament nije imenovao Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, iako ista ne postoji još od 2013. Za razliku od Republike Srpske i Brčko distrikta, gdje barem formalno postoje povjerenstva, na federalnoj razini vlada potpuni institucionalni kaos, što, kako ocjenjuju iz Centra, odgovara aktualnoj političkoj eliti.
U RS-u, izuzev nedavne promjene predsjednika Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, nije bilo značajnih pomaka. Povjerenstvo ne donosi mjere koje bi spriječile postojeće sukobe interesa, a politički akteri nastavljaju rad bez stvarnog nadzora.
Kriminal
Rezolucija Europskog parlamenta također ukazuje na zabrinjavajuću prisutnost organiziranog kriminala u političkom, pravnom i ekonomskom sustavu BiH. Poziva se na snažnije mjere u borbi protiv organiziranog kriminala, uključujući intenzivnije korištenje sporazuma s Eurojust-om i imenovanje kontakt osoba za suradnju sa Europskom agencijom za droge (EUDA), kao i žurno imenovanje rukovodilaca u Graničnoj policiji BiH i SIPA-i.
Centar za sigurnosne studije ističe da žitelji BiH dobro prepoznaju neučinkovitost vlasti u borbi protiv kriminala, a kao primjer navodi usporeno procesuiranje oko dvije tisuće osoba iz predmeta povezanih sa aplikacijom Sky ECC, pristupnost kriminalnih grupa u policijskim strukturama, kao i javne istupe glavnog tužitelja BiH u kojima je upozorio na opasnu razinu kriminalne infiltracije. Uhićenja gotovo cijelih smjena policijskih stanica dodatno ilustriraju težinu problema.
Centar poručuje da politički prioriteti moraju biti usmjereni ka sigurnosti građana, a ne prema partijskim igrama koje zamagljuju stvarne društvene probleme.