Dnevni.ba - PRELOADER

Orban: Da je Trump bio na čelu Amerike, rata u Ukrajini ne bi bilo

11 Lip 2025


Orban: Da je Trump bio na čelu Amerike, rata u Ukrajini ne bi bilo
Viktor Orban

Mađarski premijer Viktor Orban kritizirao je Zapad zbog načina na koji se nosi s krizom između Rusije i Ukrajine, rekavši da se rat mogao spriječiti da je Donald Trump u to vrijeme bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD).

"Da je postojao ozbiljan predsjednik, poput Donalda Trumpa, spriječio bi rat", rekao je u intervjuu s voditeljem Benom Shapirom.

Govoreći o ratu u Ukrajini, izrazio je oštro kritičan stav prema zapadnjačkom rješavanju krize, objasnivši da je Ukrajina služila kao tampon zona između Rusije i NATO-a sve dok zapadni čelnici, uz podršku SAD-a, nisu pokušali integrirati je u zapadne vojne i ekonomske strukture.

"Rusi su otvoreno rekli da to neće tolerirati", rekao je, tvrdeći da je drugačiji američki predsjednik mogao spriječiti eskalaciju. "Da je postojao ozbiljan predsjednik, poput Donalda Trumpa, spriječio bi rat", rekao je Orban.

Orban: Ukrajinci nemaju ni penija, a Europa uništava samu sebe
Također je ukazao na ekonomsku štetu koju je rat nanio Europi. "Ukrajinci nemaju ni penija. Cijelu ukrajinsku vojsku financiraju Amerikanci i Europa. Uništavamo sami sebe. Inflacija raste. Cijene energije su naglo porasle", rekao je, tvrdeći da je Mađarska bila u pravu što je pozvala na mir i povratak u neutralnu tampon zonu.

"Ovo je ekonomska katastrofa za Europu. Trebamo primirje. Trebamo mir", rekao je Orban.

Izrazio je duboku zabrinutost zbog rastućeg utjecaja međunarodnih organizacija, uključujući Europsku uniju, za koju je rekao da je skrenula sa svoje izvorne svrhe. "Bruxelles više nije za koordinaciju država članica", upozorio je, napominjući da je "postao središte moći... Frankenstein".

Optužio je EU da koristi pravne alate kao oružje, poput dnevnih kazni, kako bi kaznila Mađarsku zbog odbijanja primiti ilegalne migrante. "Svaki dan nam uzimaju milijun eura kao kaznu", rekao je.

Što se tiče stranog utjecaja u domaćoj politici, Orban je skrenuo pozornost na ono što je nazvao "sivom zonom" nevladinih organizacija, influencera i think tankova koji oblikuju javno mnijenje bez odgovornosti. "Pratite novac", pozvao je, naglašavajući potrebu za zakonima o transparentnosti kako bi se utvrdilo tko financira političke narative u Mađarskoj, piše index.

Vijesti iz svijeta


IAEA: Opasna situacija u najvećoj nuklearnoj elektrani u Europi, goriva ima za 10 dana

Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) službeno je potvrdila opasnu situaciju u nuklearn...

01 Lis 2025

Oktoberfest bio privremeno zatvoren zbog prijetnje bombom

NJEMAČKE vlasti privremeno su zatvorile Oktoberfest u Muenchenu zbog prijetnje bombom u pismu koj...

01 Lis 2025

Plan koji je Trump predstavio za Gazu izmijenjen, arapske zemlje bijesne

Plan za mir u Gazi koji je predsjednik SAD-a Donald Trump predstavio u ponedjeljak sadržavao je z...

01 Lis 2025