Dnevni.ba - PRELOADER

Pentagon priprema četiri opcije za Europu. NATO je zabrinut

3 h 58 min


Pentagon priprema četiri opcije za Europu. NATO je zabrinut

PENTAGON će ministru obrane Peteu Hegsethu predstaviti najmanje četiri opcije za budući raspored američkih postrojbi u Europi do 6. studenog, znatno ranije od prvotno planiranog roka u prosincu. Informacija proizlazi iz internog dokumenta u koji je Reuters imao uvid.

Među NATO saveznicima postoji zabrinutost da bi revizija, najavljena u lipnju, mogla dovesti do velikog smanjenja broja američkih vojnika u Europi, kojih je sada oko 80.000. Strahuju i da bi administracija mogla kazniti zemlje za koje predsjednik Donald Trump procjenjuje da nisu podržale američko-izraelski rat protiv Irana.

Pentagonov dokument naziva "Projektni zadatak", čiji detalji do sada nisu objavljeni, pojašnjava korake interne revizije. U njemu su navedeni i kriteriji za procjenu odluka o američkim bazama u Europi.

Jedan od ključnih podataka iz dokumenta jest plan da glavni američki general u Europi do 18. rujna održi sastanak s Elbridgeom Colbyjem, šefom Pentagona za politiku. Sastanak će biti presudan za razradu opcija koje će se potom predstaviti Hegsethu.

Skepsa među saveznicima
Očekuje se da će Colby o reviziji razgovarati s veleposlanicima NATO-a ovog četvrtka u sjedištu saveza u Bruxellesu. Na upit o "Projektnom zadatku", visoki dužnosnik Pentagona izjavio je kako činjenica da će se detaljno razraditi čitav niz opcija potvrđuje ozbiljnost procesa.

"Želimo raspraviti prednosti i nedostatke različitih razina snaga i njihova razmještaja", izjavio je dužnosnik za Reuters. Ipak, nije sigurno hoće li ti detalji uvjeriti europske dužnosnike koji su skeptični prema cijelom procesu. Oni u neslužbenim razgovorima izražavaju zabrinutost da je Washington odluku već donio.

Trumpova administracija već dugo signalizira namjeru da smanji vojne resurse namijenjene Europi i očekuje da saveznici u NATO-u preuzmu veći dio tereta nego što je to bio slučaj u prošlosti. Trump je također nezadovoljan jer smatra da se europski saveznici predugo oslanjaju na američka sigurnosna jamstva, a istodobno ne pružaju adekvatnu potporu ratu u Iranu.

 
Optužbe se odnose i na tvrdnje da neki saveznici nisu odobrili pristup bazama i prelete za američke vojne zrakoplove ili su to učinili presporo. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte pokazao je određeno razumijevanje za Trumpovo nezadovoljstvo, ali je istaknuo da je velika većina europskih zemalja pružila pomoć.

Dužnosnik Pentagona rekao je da je Trumpova administracija jasno dala do znanja da "prelazimo na pružanje ključne, ali ograničenije potpore, dok saveznici moraju preuzeti vodeću ulogu".

Dužnosnik, koji je želio ostati anoniman, dodao je: "Predsjednik Trump je, posve opravdano i jasno, frustriran ponašanjem nekih saveznika posljednjih mjeseci. Zato očito postoji potreba za opcijama koje uključuju i smanjenje naših snaga u Europi". Unatoč tome, tvrdi da revizija nastoji "ponuditi čitav spektar opcija, od zadržavanja postojećeg stanja do rješenja do kojih nas sama analiza dovede".

Hegseth: Neki se saveznici šlepaju
Kada je u lipnju najavio reviziju, Hegseth je kritizirao neke saveznike zbog "šlepanja" i poručio da će revizija osigurati da američki "pristup, baze i preleti budu jasno definirani". "Projektni zadatak" ide i korak dalje.

Dokument ne traži samo pouzdan američki pristup bazama i pravima preleta (ABO) u zemljama saveznicama, već navodi i da se analiziraju svemirski i kibernetički sustavi. Uz to, promatra se i "obavještajna arhitektura i infrastruktura koja omogućuje globalnu projekciju američke moći".

Visoki dužnosnik pojasnio je da je Pentagon proširio definiciju ABO-a kako bi osigurao da SAD uzme u obzir sve oblike potpore koje saveznici pružaju. Dokument navodi i druge kriterije za ocjenjivanje saveznika, što je u skladu s ranijim izjavama visokih američkih dužnosnika.

 
U njemu stoji da će Pentagon provjeriti imaju li saveznici vjerodostojan plan za ispunjavanje obećanja o izdvajanjima za NATO. Također će se procijeniti popunjavaju li nedostatke u NATO-ovom modelu snaga za krizne situacije (NATO Force Model), nakon što je SAD ranije ove godine najavio smanjenje svojeg doprinosa.

Reuters je već ranije izvijestio o upitniku koji je SAD poslao saveznicima u sklopu ove revizije. U njemu se, između ostalog, postavlja pitanje: "Koja je ograničenja, ako postoje, država postavila za američki pristup, baze i prelete (ABO)? Ako ih je postavila, zašto? Je li spremna smanjiti ili ukinuti takva ograničenja?".

Drugo pitanje glasi: "Je li se država javno protivila propisima ili drugim mjerama koje su osmišljene da otežaju ili smanje transatlantsku suradnju u obrambenoj industriji? Ako jest, na koji način? Ako nije, bi li bila spremna to učiniti?". Odgovori se moraju dostaviti do petka.

"Radimo vrlo, vrlo naporno, a rokovi su prilično kratki", rekao je dužnosnik i zaključio: "U tome će nam pomoći brojne ranije analize, što bi nam trebalo omogućiti da budemo brži".

Vijesti iz svijeta


Za što je sve osuđen Ratko Mladić

Bivši zapovjednik Glavnog stožera Vojske Republike Srpske (VRS) i pravosnažno osuđeni ratn...

4 h 31 min

Pokrenuta istraga o smrti Mladića

RATKO Mladić, bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba pravomoćno osuđen na doživotni zatvo...

4 h 57 min

Nepal i Kina upozoravaju na nove poplave, prijeti izlijevanje dva jezera

NEPAL i Kina danas su upozorili na nove poplave na Himalaji jer dva jezera, nastala s obiju stran...

5 h 1 min