SKB Mostar uspješno izvela stotu terapijsku plazmaferezu
MOSTAR – Jedinica intenzivnog liječenja (JIL 2) Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju, intenzivno liječenje i terapiju boli SKB Mostar uspješno je izvela stoti postupak terapijske plazmafereze.
Ovaj značajan jubilej ostvaren je u samo godinu dana, čime je potvrđen napredak u liječenju najtežih nekirurških bolesnika, priopćeno je iz SKB-a Mostar.
Terapijska plazmafereza je složeni izvantjelesni postupak uklanjanja štetnih sastojaka iz krvne plazme, poput autoantitijela i toksina, čime se dokazano popravlja ishod liječenja kod bolesnika s teškim imunološkim odgovorima. Sam proces traje od tri do četiri sata, ovisno o stanju pacijenta.
Dr. Manja Spahalić, voditeljica JIL-a 2, naglasila je kako su klinički rezultati vrlo ohrabrujući.
– Ponosna sam na svoj tim jer su ostvareni rezultati koji daju novu nadu našim pacijentima. Postupak je rezultat multidisciplinarne suradnje specijalista neurologije, infektologije, pulmologije i interne medicine koji indiciraju terapiju, dok samu realizaciju provode anesteziolozi uz educirani sestrinski kadar – izjavila je dr. Spahalić.
Za provedbu ovih postupaka koriste se suvremeni uređaji za kontinuiranu bubrežnu nadomjesnu terapiju s modulom za plazmaferezu.
Realizacija stotinu plazmafereza zahtijevala je ogromne resurse Transfuzijskog centra SKB Mostar. Doc. dr. sc. Jadranka Knežević, pročelnica centra, iznijela je podatke koji ilustriraju razmjer ovog pothvata.
– Za sto terapijskih plazmafereza utrošeno je 345 litara plazme. Da bismo osigurali tu količinu, bilo je potrebno točno 1.380 darivatelja krvi. Plazma se izdvajala iz pune krvi i zamrzavala na temperaturi od -80 stupnjeva Celzija do trenutka potražnje kliničara – istaknula je doc. dr. sc. Knežević.
Ona je posebno zahvalila darivateljima krvi, naglasivši kako bez njih ovaj uspjeh ne bi bio moguć te da su upravo oni temelj suvremenog liječenja u mostarskoj bolnici.