Dnevni.ba - PRELOADER

Spajanja i preuzimanja u srednjoj i istočnoj Europi dosegnula 42,5 milijardi eura

1 h 48 min


Spajanja i preuzimanja u srednjoj i istočnoj Europi dosegnula 42,5 milijardi eura
Investicije

Tržište spajanja i preuzimanja u srednjoj i istočnoj Europi u 2025. godini dosegnulo je ukupnu vrijednost od 42,5 milijardi eura.

Podaci iz najnovijeg izvješća konzultantske kuće Forvis Mazars pokazuju zanimljiv trend: broj transakcija blago je pao, ali su pojedinačni poslovi postali znatno veći.

Tijekom prošle godine zaključeno je oko 1.300 transakcija, što je devet posto manje nego u 2024. godini. Unatoč tome, ukupna vrijednost tržišta porasla je za 36 posto. Investitori su se sve više fokusirali na veće kompanije i strateške sektore.

Velike akvizicije oblikuju investicijsku godinu
Jedna od najvećih transakcija bila je kupnja farmaceutske kompanije Zentiva.

Američki investicijski fond GTCR platio je oko 4,1 milijardu eura za preuzimanje te češke grupacije. Riječ je o jednoj od najvećih pojedinačnih investicija u regiji posljednjih godina.

Još veći utjecaj na ukupnu vrijednost tržišta imala je bankarska akvizicija u Poljskoj. Austrijska financijska institucija Erste Group uložila je 6,8 milijardi eura u kupnju udjela u banci Santander Bank Polska. Taj posao smatra se najvećom bankovnom konsolidacijom u povijesti srednje i istočne Europe.

Usporavanje Njemačke utjecalo na investicije
Na dinamiku tržišta djelomično je utjecalo i usporavanje najvećeg europskog gospodarstva.

Andrija Garofulić iz tvrtke Forvis Mazars upozorava da je slabiji rast u Njemačkoj utjecao na investicijsko raspoloženje.

“Njemačko usporavanje je značilo da se investitori suzdržavaju. To se prelilo na središnje i sjeverne dijelove regije srednje i istočne Europe.”

Strani kapital ključan za razvoj tržišta
Strani investitori i dalje imaju ključnu ulogu u razvoju regionalnog tržišta akvizicija.

U 2025. godini činili su 43 posto svih transakcija i više od polovice ukupne vrijednosti ulaganja. Najviše kapitala dolazi iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke i Francuske.

Upravo kombinacija stabilnog regulatornog okruženja, nižih troškova poslovanja i kvalificirane radne snage čini srednju i istočnu Europu privlačnom destinacijom za međunarodne kompanije.

Garofulić za Euronews naglašava i važnost geografskog položaja:

“Svatko želi biti blizu svojim klijentima, a to srednja i istočna Europa nudi. Ima puno smisla proizvoditi i posjedovati industrijske pogone u srednjoj i istočnoj Europi.”

Jugoistočna Europa sve zanimljivija investitorima
Rast investicija sve je vidljiviji i u zemljama jugoistočne Europe. Ukupna vrijednost transakcija u tom dijelu kontinenta prošle je godine premašila pet milijardi eura.

U državama poput Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije zabilježeno je 42 transakcije, gotovo jednako kao i godinu ranije. Međutim, ukupna vrijednost poslova porasla je za više od 60 posto.

Najveća pojedinačna investicija u toj skupini zemalja bila je akvizicija telekomunikacijskog operatera Serbia Broadband (SBB), procijenjena na oko 825 milijuna eura.

Bosna i Hercegovina bilježi snažan rast investicija
Bosna i Hercegovina prošle je godine zabilježila vidljiv rast aktivnosti na tržištu akvizicija.

Broj transakcija porastao je s 29 na 45, dok je ukupna vrijednost poslova dosegnula oko 1,41 milijardu eura.

Najveći posao bila je akvizicija rudarske kompanije Adriatic Metals od strane kanadske kompanije Dundee Precious Metals, vrijedna oko 1,09 milijardi eura. Među većim transakcijama bila je i kupnja telekomunikacijske kompanije Telemach BH od strane BH Telecoma.

Srbija i Crna Gora s različitim trendovima
Srbija je i dalje jedno od važnijih tržišta akvizicija u jugoistočnoj Europi, posebno u sektorima telekomunikacija, infrastrukture i tehnologije.

U Crnoj Gori broj transakcija jest porastao, ali je ukupna vrijednost poslova pala na oko 38 milijuna eura, što pokazuje da se tržište još uvijek razvija i uglavnom se temelji na manjim investicijama.

Hrvatska i Slovenija na tržištu akvizicija
Iako su najveće investicije koncentrirane u većim gospodarstvima regije, tržište akvizicija aktivno je i u državama Adria prostora.

U Hrvatskoj je tijekom 2025. zabilježeno 47 transakcija ukupne vrijednosti oko 196 milijuna eura. Time je broj poslova porastao u odnosu na 2024., kada ih je bilo 38. Ipak, ukupna vrijednost transakcija tada je bila znatno veća i iznosila je oko 502 milijuna eura.

Slovenija je istodobno zabilježila snažan rast vrijednosti akvizicija. Tijekom 2025. zaključeno je 36 transakcija ukupne vrijednosti oko 497 milijuna eura, dok je godinu ranije 31 posao bio vrijedan tek 67 milijuna eura.

Na slovensku statistiku snažno je utjecala jedna velika transakcija. Američka osiguravateljska kompanija Acrisure preko svoje poljske podružnice Unilink preuzela je brokersku kuću Priori. Vrijednost tog posla procjenjuje se na oko 394 milijuna eura.

Prehrambena industrija pred novom konsolidacijom
Analitičari smatraju da bi sljedeći investicijski val mogao zahvatiti prehrambeni sektor u Adria regiji.

Garofulić upozorava da je tržište fragmentirano i da postoji velik broj kvalitetnih, ali relativno malih proizvođača.

“Prehrambeni sektor u Adria regiji je zreo za konsolidaciju jer ima puno malih i kvalitetnih igrača.”

Poljska i Češka predvode regionalno tržište
Prema ukupnoj vrijednosti transakcija u 2025. godini vode:

Poljska – 13,35 milijardi eura
Češka – 8,96 milijardi eura
Austrija – 5,71 milijardi eura
Najviše investicija privukli su financijski sektor, tehnologija i industrijska proizvodnja.

Upravo kombinacija snažne industrijske baze, rasta tehnoloških kompanija i stabilnog bankarskog sektora čini srednju i istočnu Europu jednim od najdinamičnijih investicijskih tržišta na europskom kontinentu, piše financa.

Biznis


Rat na Bliskom istoku uveliko će utjecati na turizam u BiH - Pad dolazaka turista do 20 posto

Ratna dešavanja na Bliskom istoku i otkazivanje letova prema tom regionu već se odražavaju na tur...

47 min

IGOR GAVRAN

Gavran: Građani BiH mogu očekivati opravdana, ali još više neopravdana poskupljenja

Ekonomski analitičar Igor Gavran smatra da zbog rasta cijena nafte na svjetskom tržištu, potaknut...

53 min

Rat na Bliskom istoku podigao cijene hrane: palmino ulje skočilo 10%, pšenica blizu dvogodišnjeg vrha

Cijena palminog ulja porasla je i do 10 posto, sojino ulje snažno je poskupjelo, a pšenica se pri...

3 h 15 min