Dnevni.ba - PRELOADER

Sudski vještaci geodetske struke preciznim analizama utvrdili: U kamenolom smrti u Jablanici dovlačili stijene na obradu!

03 Velj 2025


Sudski vještaci geodetske struke preciznim analizama utvrdili: U kamenolom smrti u Jablanici dovlačili stijene na obradu!
Jablanica

Četiri mjeseca od smrtonosnih poplava i odrona u Jablanici kada je poginulo 19 osoba, 18 u Donjoj Jablanici i jedna u selu Zlate, gotovo nikakvog pomaka nema u predmetu formiranom nakon tragedije, a za koji je zadužen tužilački tim Tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona, Područnog ureda u Konjicu.

Štaviše, i dalje su u toku predistražne radnje i provjere, a prema navodima iz Tužilaštva HNK, sve će zavisiti od rezultata odnosno nalaza silnih naloženih vještačenja, od geodetskih do geoloških.

Neophodne radnje
Iz Tužilaštva HNK podsjetili su da su zaprimili nalaz i mišljenje sudskog vještaka geodetske struke, dok je stalnom sudskom vještaku geološke struke izdata naredba da poduzme neophodne radnje iz okvira svoje struke, s posebnim naglaskom na ulogu postojećeg kamenoloma u Donjoj Jablanici.

I, dok u Tužilaštvu HNK čekaju nalaze i dok svi peru ruke od kamenoloma u vlasništvu Dženana Honđe, odnosno, kompanije „Sani“, poznato je da je tim Federalnog zavoda za geologiju sačinio preliminarni izvještaj o inžinjersko-geološkim istraživanjima na tom području i predao ga nadležnim institucijama.

U tom izvještaju, koji smo imali na uvid, dat je detaljan opis događaja, od mjesta inicijacije na vrhovima padina, preko razvoja debritnog toka i njegovog kretanja prirodnim geomorfološkim formama do posebnog opisa događanja u zoni kamenoloma.

Između ostalog je navedeno da je, tokom istraživanja, evidentiran značajan broj tehnogenih blokova dolomita s jasnim tragovima obrade, poput rezanja i bušenja. Pored dolomita, stoji u izvještaju, prisutni su i blokovi gabra, stijene koja prirodno nije prisutna u zoni kamenoloma, koja je tu dovezena vjerovatno radi obrade.

Ti blokovi su precizno snimljeni GPS uređajem na više od 500 tačaka. U taj izvještaj je inkorporirana i analiza koju je sačinila licencirana geodetska firma nakon detaljnih istraživanja, a s ciljem kvantifikacije zapremina mobilisanog materijala.

Mobilisana masa
Za stanje terena korišten je topografski model iz 2012. godine, izrađen tokom aerofotogrametrijskog snimanja FBiH. Tako je analizom utvrđeno da je ukupna zapremina mobilisanog materijala iznosila 171.261,81 kubnih metara, od čega 18.697,16 kubika potiče iz zone kamenoloma, što čini 10,92 posto ukupne mobilisane mase.

Međutim, u komentaru Zavoda na tu analizu navedeno je da se ti podaci mogu smatrati tek osnovnim uvidom u odnos prirodnog i tehnogenog materijala u ukupnoj količini mobiliziranog materijala debritnim tokom. Posebnu pažnju, navedeno je, treba posvetiti analizi u zoni kamenoloma, jer referentni model iz 2012. godine ne uzima u obzir promjene nastale usljed rudarskih aktivnosti tokom posljednjih 12 godina, piše Avaz.

Uzrok smrti
Na mjestu događaja je obavljen uviđaj, a nakon obavljenih obdukcija tijela smrtno stradalih osoba, utvrđeno je da je smrt kod većine smrtno stradalih nastupila usljed gušenja zemljom i sličnim sadržajem, kao i od mehaničkih ozljeda.

BIH


HERCEGOVINA

Praznik u Hercegovini: Izmjereno 30 stepeni, izletišta puna, a najhrabriji su se i okupali

Stanovnici Mostara proslavljaju Međunarodni praznik rada na izletištima u okolini najvećeg...

01 Svi 2025

RADOVAN VIŠKOVIĆ

Višković najavio uvođenja neradne nedjelje u RS

Predsjednik Vlade RS-a Radovan Višković rekao je da nema ništa protiv uvođenja nera...

01 Svi 2025

MOSTAR

Zaštitar teško ozlijeđen u pljački automat kluba u Mostaru

Zaštitar automat kluba u Ulici kralja Petra Krešimira IV. u Mostaru protekle noći z...

01 Svi 2025