Trump je Ukrajini obećao Patriote. Sada joj ih Europa mora osigurati

Donald Trump
Američki predsjednik Donald Trump pronašao je način kako podržati vojnu pomoć Ukrajini koji mu odgovara: europski saveznici trebaju donirati svoje sustave naoružanja, a zauzvrat će kupiti američke zamjene.
No najteži dio tek dolazi – dogovoriti tko će se stvarno odreći svojih najvrjednijih sustava, uključujući proturaketne sustave Patriot koje Kijev očajnički traži.
Trump: Neki Patrioti stižu "u roku od nekoliko dana"
Trump je u ponedjeljak iz Ovalnog ureda poručio da bi neki sustavi Patriot trebali stići u Ukrajinu „u roku od nekoliko dana“.
"Proizvodit ćemo vrhunsko oružje i slat ćemo ga NATO-u", rekao je Trump.
Skupi sustavi Patriot, za kojima vlada velika potražnja među američkim saveznicima, pokazali su se vrlo učinkovitima u obaranju ruskih balističkih projektila usmjerenih na ukrajinske gradove.
No nakon objave postalo je jasno da je Trump iznio okvirni prijedlog, a ne razrađen plan. Količina pomoći Ukrajini ovisit će o predstojećim pregovorima – tko će dati koje sustave, reklo je deset američkih i europskih dužnosnika.
Ključno je pitanje tko će donirati sustave Patriot – i kada.
"Vraga je u detaljima, kao i uvijek", rekao je veleposlanik jedne sjevernoeuropske zemlje u Washingtonu.
Dogovor sa šefom NATO-a, ali bez prethodnih konzultacija s partnerima
Prema dvojici upućenih izvora, Trump i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte postigli su okvirni dogovor o shemi pomoći u danima koji su prethodili Trumpovoj objavi.
Ukrajina i njezini saveznici pozdravili su naglu promjenu tona američkog predsjednika koji je donedavno s oduševljenjem govorio o ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu.
Neki europski diplomati izrazili su frustraciju jer su saznali za plan tek kada je objavljen.
Tijekom sastanka u Bijeloj kući, Rutte je naveo šest NATO zemalja – Finsku, Dansku, Švedsku, Norvešku, Nizozemsku i Kanadu – kao spremne za sudjelovanje u shemi nabave oružja.
Izvori iz dviju spomenutih ambasada rekli su Reutersu da su za plan saznali tek kad je objavljen. Čak su i bliski američki saveznici plan čuli uživo, bez prethodne najave.
"Jasno je da nitko nije unaprijed bio upoznat s točnim detaljima", rekao je drugi europski veleposlanik. "Imam dojam da čak ni unutar administracije još ne znaju kako će to funkcionirati u praksi."
Trump je pronašao način kako da balansira između podrške Ukrajini i MAGA-inom protivljenju tome
Jedan NATO dužnosnik rekao je da će Savez koordinirati isporuke oružja putem mehanizma NATO Security Assistance and Training for Ukraine, misije smještene u Njemačkoj koja upravlja zapadnom vojnom pomoći Kijevu.
"Već nekoliko europskih zemalja podržalo je ovu inicijativu – uključujući Njemačku, Norvešku, Dansku, Nizozemsku, Švedsku, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanadu i Finsku", rekao je dužnosnik. "Detalji su još uvijek predmet rasprave."
Kako doznaje Reuters, sljedeći tjedan bi se mogao održati sastanak zemalja koje posjeduju sustave Patriot, s ciljem pronalaska dodatnih protuzračnih sustava za Ukrajinu. Sastankom bi predsjedavao najviši vojni zapovjednik NATO-a.
Amerika je, prema izvorima, pokazala spremnost da po novoj shemi pošalje dodatno ofenzivno oružje Ukrajini – iako je Trump ranije pozvao Ukrajinu da ne napada Moskvu.
Bivši američki veleposlanik pri NATO-u Kurt Volker rekao je da je Trump ovom shemom pronašao način da balansira podršku Ukrajini s političkom stvarnošću unutar Republikanske stranke.
Imućni MAGA političari protive se daljnjoj pomoći Ukrajini, ali Trump sada koristi europske partnere kao posrednike.
"To je u potpunosti u skladu s onim što je govorio u kampanji", rekao je Volker.
Trump je tijekom kampanje inzistirao da Europljani moraju više trošiti na obranu. "Ako nećete platiti, nećemo vas štititi", ponavljao je.
Volker procjenjuje da bi Ukrajina mogla dobiti 12 do 13 sustava Patriot, no to bi moglo potrajati i do godinu dana.
Trump sve oštriji prema Putinu
Promjena Trumpova stava prema Moskvi posljednjih tjedana, rekli su dvojica američkih dužnosnika, povezana je s uvjerenjem da Putin ne vodi iskrene pregovore.
"Na kraju krajeva, riječi su jedno, a djela drugo. Moraju doći rezultati", rekao je Trump tijekom sastanka s Rutteom.
Jedan američki dužnosnik rekao je da je Trump shvatio kako Putinove ambicije nadilaze Krim i četiri regije na istoku Ukrajine – što Kijev i europski lideri ponavljaju već godinama.
S druge strane, tri ruska izvora bliska Kremlju rekla su da Putin neće zaustaviti rat pod pritiskom sa Zapada i da vjeruje kako Rusija, koja je preživjela najstrože zapadne sankcije, može podnijeti i nove, uključujući Trumpovu prijetnju carinama na kupce ruske nafte.
Tko će se odreći svojih Patriota?
Sada dolazi teži dio: pregovori s NATO saveznicima o tome tko će se odreći svojih Patriota.
"Spremni smo sudjelovati", rekao je danski ministar vanjskih poslova Lars Lokke Rasmussen uoči sastanka ministara EU-a u Bruxellesu.
Jedan dužnosnik naveo je Njemačku, Grčku, Nizozemsku i Španjolsku kao moguće donatore, jer imaju više sustava ili su manje izložene izravnim prijetnjama.
No Grčka i Španjolska već su odbile ranije molbe saveznika, navodeći da su Patrioti ključni za vlastitu obranu i NATO.
Drugi izvor kaže da administracija pretražuje NATO inventare i pokušava nagovoriti saveznike da oružje doniraju Ukrajini u zamjenu za neku vrstu "trampa" – na primjer, odricanje od planirane isporuke kroz program Foreign Military Sales ili slanje streljiva u zamjenu za raniju zamjenu zaliha.
Lagane napetosti u Europi
Trumpovo preuzimanje zasluga za novu vojnu pomoć izazvalo je određene tenzije.
"Ako mi platimo oružje, to je naša pomoć", rekla je šefica europske diplomacije Kaja Kallas. "Ako obećaš da ćeš dati oružje, ali kažeš da će ga netko drugi platiti – pa to onda zapravo nisi dao ti, zar ne?"
Trump je novinarima rekao da postoji zemlja s čak 17 sustava Patriot, od kojih bi neki mogli otići izravno Ukrajini.
Izjava je izazvala pomutnju među europskim saveznicima i na Capitol Hillu – nitko osim SAD-a ne posjeduje toliko Patriota, rekla su dva izvora.
Mnogi nagađaju da se Trump zapravo referirao na broj pojedinih dijelova sustava Patriot – primjerice lansera ili projektila.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius, koji je u ponedjeljak posjetio Pentagon, rekao je da će Berlin u narednim danima ili tjednima raspraviti s Amerikancima slanje Patriota, no i dodao da nijedan Patriot neće stići u Ukrajinu prije jeseni, piše index.
"Do sada su svi rekli 'možemo pomoći'", rekao je jedan američki dužnosnik. "Što to točno znači, još ne znamo."