Dnevni.ba - PRELOADER

Trump: Moguće je da me Putin zavlači

5 h 2 min


Trump: Moguće je da me Putin zavlači
Donald Trump

Aktuelni predsjednik SAD-a Donald Trump govorio je o ratu u Ukrajini tijekom intervjua za ABC News emitiranog sinoć.

U intervjuu, koji je bio fokusiran na prvih 100 dana Trumpova novog mandata, voditelj ga je upitao o njegovim oprečnim stavovima o mirovnim pregovorima.

Trump: Moguće je da me Putin zavlači
Trump je prije nekoliko dana na društvenoj mreži Truth Social napisao kako je moguće da ga Putin "vuče za nos" kad je riječ o pregovorima. Trump je taj komentar objavio neposredno nakon sastanka s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim u Vatikanu 26. travnja. "Nema razloga da Putin zadnjih dana ispaljuje projektile na civilna područja, gradove i sela", napisao je tada Trump.

"Zbog toga mislim da možda uopće ne želi završiti rat, nego me samo zavlači i možda ga treba drukčije pritisnuti, bankarskim ili sekundarnim sankcijama?" dodao je Trump u objavi.

Na pitanje novinara ABC Newsa misli li da Putin odugovlači pregovore, Trump je odgovorio: "Moguće je. Možda me i zavlači malo, ali rekao bih da bi on ipak volio zaustaviti rat", rekao je Trump tijekom intervjua. Unatoč sumnjama, kasnije je u razgovoru rekao: "Mislim da želi mir, da. Mislim da to stvarno želi."

Trump, koji je ranije obećao dogovoriti mir u Ukrajini u roku od 100 dana nakon povratka na vlast, u posljednje vrijeme postaje sve frustriraniji zbog, kako tvrdi, nespremnosti Moskve da prekine rat koji traje već treću godinu.

Trump: Putin je sanjao da zauzme cijelu Ukrajinu. Ja mu to neću dopustiti
Američki dužnosnici naglasili su da će ovaj tjedan biti ključan za odlučivanje o daljnjoj uključenosti SAD-a u mirovne napore, upravo u trenutku kad Trumpovo nezadovoljstvo sve više raste.

Putin je 28. travnja najavio trodnevno primirje od 8. do 11. svibnja povodom 80. godišnjice sovjetske pobjede nad nacističkom Njemačkom, što je Trumpov posebni izaslanik Keith Kellogg nazvao "apsurdnim".

Na pitanje vjeruje li Putinu, Trump je izbjegao jasan odgovor i u žustroj razmjeni s novinarom rekao: "Ne vjerujem mnogima. Ne vjerujem ni vama."

"Putin je sanjao da preuzme cijelu zemlju. Mislim da mu ja to neću dopustiti", zaključio je Trump.

Iako pregovori još traju, ruske snage posljednjih su tjedana pojačale napade, uključujući i u Sumskoj oblasti. Tijekom ranijeg ruskog uskrsnog primirja od tri dana, između 19. i 21. travnja, Zelenski je optužio Moskvu za gotovo 3000 kršenja primirja.

Vijesti iz svijeta


COCA-COLA, FANTA, SPRITE

Coca-Cola ostvarila snažan rast prihoda, ali je u strahu od tarifne politike

Kompanija Coca-Cola je objavila rezultate za prvi kvartal, prema kojima su njeni prihodi i profit...

2 h 28 min

MOST

Rusija i Sjeverna Koreja počele gradnju cestovnog mosta preko rijeke Tumen

Rusija i Sjeverna Koreja započele su u srijedu izgradnju cestovnog mosta koji će povezivati dvije...

3 h 14 min

DONALD TRUMP

Američki senator Graham: Molim Vatikan da razmisli o Trumpu kao Papi

Američki  senator Lindsey Graham, republikanac iz Južne Karoline, objavio je na X-u da bi Trump ...

4 h 18 min