Dnevni.ba - PRELOADER

Ukrajina dopustila nekim osuđenicima da se pridruže oružanim snagama

17 Svi 2024


Ukrajina dopustila nekim osuđenicima da se pridruže oružanim snagama
Vladimir Putin

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potpisao je zakon koji dopušta nekim osuđenicima da se pridruže oružanim snagama koje se bore protiv ruskih ofanziva na sjeveroistoku, istoku i jugu Ukrajine.

Ljudstvo je dugo bilo problem za kijevsku vojsku dok se bori protiv mnogo većeg i bolje opremljenog neprijatelja. Problem je postao akutniji posljednjih mjeseci, što je natjeralo vlasti da uvedu strožije mjere za one koji izbjegavaju vojsku, javlja FENA. 

Novi zakon nudi uslovni otpust osuđenicima koji potpišu ugovor o pridruživanju vojsci, potez za koji su neki dužnosnici rekli da bi mogao povećati broj vojske za najviše 20.000 vojnika, navodi Reuters.

Osuđeni za najteža kaznena djela, poput ubistva s predumišljajem dviju ili više osoba, silovanja i kaznenih djela protiv nacionalne sigurnosti, i dalje se ne smiju prijaviti u vojsku.

Zelenski je potpisao zakon kojim se povećavaju novčane kazne za osobe koje izbjegavaju vojsku na do 8500 hrivnji (218 dolara), navodi se na web stranici parlamenta. Prosječna mjesečna plaća u Ukrajini je oko 560 dolara.

Nedostatak ljudstva neki vojni analitičari vide kao najveći problem Ukrajine. Očekuje se da će isporuke oružja koje su znatno odgođene, posebno iz Washingtona, uskoro stići na ratne frontove.

Ukrajina je već spustila dobnu granicu za mobilizaciju s 27 na 25 godina, dok je gornja granica 60 godina.

Vijesti iz svijeta


SAD

SAD poziva građane da izbjegavaju putovanja u Izrael

SAD je podigao svoju putnu preporuku za Izrael na nivo 4, najviši stepen upozorenja, pozivajući s...

16 Lip 2025

EHUD BARAK

Bivši izraelski premijer: Uklanjanje iranske nuklearne prijetnje bit će iznimno teško

BIVŠI izraelski premijer Ehud Barak, koji je sudjelovao u prvim planiranjima izraelske strategije...

16 Lip 2025

BERNIE SANDERS

Američki senator: Netanyahu je ubio glavnog nuklearnog pregovarača Irana

AMERIČKI ljevičarski senator Bernie Sanders oštro je osudio izraelske napade na Iran, optu...

16 Lip 2025