Dnevni.ba - PRELOADER

Von der Leyen najavila zaokret prema Aziji: Kreću velika ulaganja, evo i u što

04 Tra 2025


Von der Leyen najavila zaokret prema Aziji: Kreću velika ulaganja, evo i u što
Ursula von der Leyen

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa dogovorili su u petak na samitu u Samarkandu u Uzbekistanu da će se poboljšati suradnja Europske unije s pet srednjoazijskih država.

Projekt vrijedan 12 milijardi eura
Suradnja u područjima poslovanja, trgovine i ulaganja dio je novog strateškog partnerstva, istaknuli su čelnici EU-a i predsjednici zemalja sudionica u zajedničkom priopćenju.

Bili su prisutni čelnici Uzbekistana, Kazahstana, Tadžikistana, Turkmenistana i Kirgistana.

EU je najavio program ulaganja vrijedan 12 milijardi eura za regiju.

“Mi smo partneri po izboru”
“U neizvjesnom svijetu šaljemo jasnu i snažnu poruku: mi smo partneri po izboru i možemo se osloniti jedni na druge”, rekla je von der Leyen.

U odgovoru na pitanje na koji način Unija može odvući zemlje od veće suradnje s Kinom i Rusijom, von der Leyen je rekla da je Rusija odavno pokazala da nije pouzdan partner. Upozorila je i da suradnja s Kinom nosi rizike ako su uvjeti nejasni i da Kina kupuje kritične sirovine za preradu u Kini.

Domaćin samita, uzbekistanski predsjednik Šavkat Mirzijajev rekao je da će samit “rezultirati povijesnom odlukom o uspostavi strateškog partnerstva između srednje Azije i EU-a.”

Za što je namijenjen investicijski paket EU-a?
Novi investicijski paket Europske unije financirat će projekte u sljedećim područjima: promet (3 milijarde eura), kritične sirovine (2,5 milijardi eura), voda, energija i klima (6,4 milijarde eura), kao i digitalna povezanost. Dio ovih projekata već je odobren i financiran putem Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD), javlja HINA.

Pristup čistoj energiji i rijetkim zemljama od ključnog je značaja za EU u njezinim nastojanjima da postigne klimatsku neutralnost do 2050. godine i poveća svoju stratešku autonomiju u ključnim sektorima.

Međutim, značajan udio globalnog rudarstva, prerade i recikliranja kritičnih sirovina – poput litija, koji je neophodan za razvoj obnovljivih izvora energije, svakodnevnih proizvoda, ali i obrambenih sustava – pod kontrolom je Kine. Zbog kineskih protekcionističkih i agresivnih trgovinskih i vanjskopolitičkih praksi, EU nastoji smanjiti ovisnost o toj zemlji.

Sirovine srednje Azije
Srednja Azija posjeduje velika nalazišta sirovina, uključujući 38,6% svjetskih zaliha manganske rude, 30,07% kroma, 20% olova, 12,6% cinka i 8,7% titanija.

„Ove sirovine su krvotok budućeg svjetskog gospodarstva. No, istovremeno su i meta globalnih aktera. Neki od njih su zainteresirani isključivo za eksploataciju i izvlačenje resursa“, izjavila je Ursula von der Leyen obraćajući se srednjoazijskim liderima.

„Ponuda Europe je drugačija. Želimo biti partneri u razvoju vaših lokalnih industrija. Dodana vrijednost mora ostati kod vas. Naša dosadašnja suradnja to i dokazuje“, dodala je.

Vijesti iz svijeta


KAMALA HARRIS

Kamala Harris održala prvi velik govor od poraza. Žestoko napala Trumpa

Bivša  američka potpredsjednica Kamala Harris iskoristila je svoj prvi velik govor otkako je nap...

59 min

SAD

Trumpov ministar zdravstva tvrdi da chemtrailse širi DARPA: Zaustavit ću ih

ROBERT F. Kennedy mlađi ponovno je izazvao pozornost javnosti, ovoga puta tvrdnjama o navodnim ch...

30 Tra 2025

SIRIJA

U novim napadima u Siriji 22 mrtvih, grad kod Damaska odsječen od svijeta

DVADESET i dvije osobe ubijene su u gradu na periferiji Damaska u napadima naoružanih skupina na ...

30 Tra 2025