Adil Šuta: Nije vrijeme za politikanstvo i prepucavanja na društvenim mrežama
Zapovjednik Stožera civilne zaštite HNŽ-a
Od početka krize izazvane katastrofalnim požarom na deponiji Uborak, zapovjednik Stožera civilne zaštite HNŽ-a Adil Šuta neprekidno je na terenu, koordinirajući aktivnosti nadležnih službi.
Dok se građani suočavaju s posljedicama, sa suradnicima danonoćno prati situaciju, donoseći operativne odluke i usmjeravajući napore ka zaštiti stanovništva i saniranju posljedica.
Predanost i odgovornost u jednoj od najzahtjevnijih kriznih situacija s kojima se suočila Hercegovačko-neretvanska županija, jedini je pravi put u teškim danima. Od jutarnjih obilazaka požarišta do koordinacijskih sastanaka, bez predaha kako bi se situacija što prije stavila pod kontrolu.
U trenucima kada su brza reakcija, smirenost i odlučnost od presudnog značaja, Stožer civilne zaštite na raspolaganju je građanima 24 sata dnevno.
Kakvo je danas stanje na požarištu?
-Na početku našeg razgovora želim da zahvalim na prilici da čitateljima Dnevnog lista predstavim stvarno stanje. Protekli dani su bili zaista kritična. Požar je ugrozio živote građana i vatrogasaca, ali i pripadnika svih službi koje su se bile na terenu. Vatrena stihija koja je “gutala“ sve pred sobom je, pored ljudskih života, ugrozila i imovinu građana koji žive u blizini deponije. Požar je lokaliziran nadljudskim naporima vatrogasnih jedinica iz Mostara, te i onih iz Konjica, Jablanice, Stoca i Čitluka, kao i pilota Air Traktora. Svim vatrogasnim službama koje su pritekle u pomoć mostarskim vatrogascima zahvaljujem na pomoći kako u svoje osobno, tako i u ime Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije.
Dokad na snazi ostaje izvanredno stanje?
-Stožer civilne zaštite HNŽ-a nije proglasio izvandredno stanje, to izvandredno stanje je proglasila Civilna zaštita Grada Mostara, te u ovom trenutku ne mogu govoriti u njihovo ime. Vjerujem da prestanak trajanja stanja u Mostaru ovisi od situacije na terenu. Djelovanje Stožera civilne zaštite HNŽ-a je isključivo u okviru nadležnosti, te ne možemo uticati na rad i djelovanje Civilne zaštite Mostara.
Građani u Vrapčićima prosvjeduju zbog pretovara pored Mostarskog jezera, dokad ova odluka ostaje na snazi?
-Odvoz miješanog komunalnog otpada vršit će se izvan Hercegovačko-neretvanske županije, za što sam se od početka i zalagao. Insistirali smo da se otpad odvozi van HNŽ-a, a sredstva za tu namjenu već su osigurana na sjednici Vlade. Civilna zaštita Grada Mostara odredila je lokaciju pretovarne stanice u Vrapčićima, na što Stožer civilne zaštite HNŽ-a nema nadležnost, niti mogućnost utjecaja. Ipak, pozivam Civilnu zaštitu Mostara da još jednom preispita donesenu odluku, posebno imajući u vidu da se na području Vrapčića već nalazi lokacija Javnog poduzeća Deponija. Smatram da je potrebno žurno pronaći alternativnu lokaciju za pretovarnu stanicu kako bi se proces organizacije i odvoza otpada izvan HNŽ-a realizirao u što kraćem roku.
Što su naredni koraci?
-Svakako pratit ćemo stanje na terenu, donesene su preporuke i konkretne mjere djelovanja u nerednom periodu. Pored financijske pomoći s ciljem hitnog odvoza otpada, saniranja deponije, cilj nam je zaštita života i imovine građana.
Vlada je već izdvojila ozbiljan novac za sanaciju...
-Vlada Hercegovačko-neretvanske županije, je na održanoj sjednici, donijela Odluku o odobravanju novčanih sredstava Gradu Mostaru za sanaciju deponije Uborak i plaćanje odvoza miješanog komunalnog otpada u druge gradove i općine, u iznosu od 300.000,00 KM. Sredstva su odobrena iz Proračuna HNŽ-a za 2026. godinu, s pozicije Ministarstva financija. Pozivam građane da se pridržavaju preporuka nadležnih službi, a pojedince, da se suzdrže od širenja dezinformacija radi prikupljanja jeftinih političkih poena. Kao ministar financija i komandant Stožera civilne zaštite HNŽ-a, smatram da naš zajednički cilj treba biti prevazilaženje trenutne situacije u interesu i na dobrobit svih građana, a ne međusobna prepucavanja na društvenim mrežama.
S. Ž.