Dnevni.ba - PRELOADER

Hrana će u trgovinama od 2030. izgledati drugačije, evo što EU planira uvesti

27 Tra 2024


Hrana će u trgovinama od 2030. izgledati drugačije, evo što EU planira uvesti
Trgovina

Evropski parlament do 2030. godine želi uvesti u upotrebu samo obnovljivu ambalažu kako bi se količina otpada u Evropi do 2040. godine smanjila barem za 15 posto.

Prvo žele promijeniti neke sitnice zbog kojih se godišnje nakupi nekoliko tona otpada. Primjerice, sva ona mini-pakiranja šećera, začina, kečapa ili maslaca koja dobivamo u hotelima od 2030. godine više neće biti dopuštena ako nisu napravljena čistog papira, prenosi Index hr.

No, planiraju uvesti i promjene u trgovinama - voće i povrće koje teži manje od 1.5 kilograma više se neće smjeti pakirati u plastičnu ambalažu, a stvar prošlosti postat će i plastične vrećice za voće i povrće u trgovinama.

Ovom viješću nisu oduševljeni francuski proizvođači sireva jer bi ova odluka mogla značiti da popularni sirevi brie i camembert moraju promijeniti svoju drvenu ambalažu, koja ovim sirevima daje prozračnost i svježinu. No upravo zbog njih EU je na popis stavila nekoliko iznimaka, a one uključuju ambalažu od drveta i voska.

Biznis


SEZONA U HRVATSKOJ: Marko: Plaća mi je tri puta veća na moru, zašto bi ostao?

Znatno veća plaća za isti posao, ali i nezadovoljstvo ekonomskom i političkom situacijom u Bosni ...

15 Lip 2025

Eurowings ponovno povezuje Mostar sa Stuttgartom

MOSTAR - Nakon šest godina pauze, ponovno je uspostavljena izravna avionska linija između ...

15 Lip 2025

NAFTA

Cijene nafte jako porasle. "Situacija je eksplozivna"

Globalne  cijene nafte naglo su porasle nakon što je Izrael izveo napad na Iran, što je izazvalo...

14 Lip 2025