Dnevni.ba - PRELOADER

SAD se ne slaže s optužbama da Izrael provodi genocid

05 Pro 2024


SAD se ne slaže s optužbama da Izrael provodi genocid
SAD

Sjedinjene Države ne slažu se sa zaključkom organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesty International da Izrael provodi genocid nad Palestincima u ratu u Gazi, priopćio je u četvrtak State Department.

Zamjenik glasnogovornika State Departmenta Vedant Patel rekao je novinarima na redovitom brifingu da SAD i dalje smatra optužbe o genocidu u Gazi neutemeljenima, nakon što je londonska organizacija za zaštitu i promicanje ljudskih prava Amnesty International u izvješću u četvrtak rekla da je Izrael počinio genocid nad Palestincima u Gazi, javlja HINA. 

Američki State Department te je optužbe ocijenio “neutemeljenima”.

“Ne slažemo se sa zaključcima iz takvog izvješća i dalje vjerujemo da su optužbe za genocid neutemeljene”, rekao je Vedant Patel.

Amnesty International optužio je Izrael za genocid nad Palestincima u Pojasu Gaze u izvješću objavljenom u četvrtak, rekavši da je izraelska vojska namjerno počinila ratne zločine.

Organizacija za ljudska prava, u izvješću na 300 stranica navela je da je tijekom izraelske ofenzive vojska namjerno donijela patnju i razaranje ljudima koji žive u Gazi.

“Naša otkrića moraju poslužiti kao poziv na uzbunu međunarodnoj zajednici: ovo je genocid. To mora prestati odmah”, rekla je glavna tajnica Amnesty Internationala Agnès Callamard u izjavi.

Izrael dosljedno odbacuje takve optužbe, nazivajući svoje akcije obrambenim i pozivajući se na svoje pravo na samoobranu.

Amnesty je, međutim, naglasio da Izrael ima za cilj uništiti Palestince. Također je istaknuo da države koje nastave isporučivati ​​oružje Izraelu krše svoju obvezu sprječavanja genocida i riskiraju postati suučesnici.

“Sve države s utjecajem na Izrael, posebice ključni dobavljači oružja poput SAD-a i Njemačke, ali i druge države članice EU-a, UK i druge, moraju djelovati sada kako bi se odmah okončali zločini Izraela nad Palestincima u Gazi”, navela je organizacija pozvavši na trenutni prekid genocida, uspostavu primirja i oslobađanje svih talaca.

Vijesti iz svijeta


PETER MAGYAR

Nova mađarska vlada manevrom želi spriječiti povratak Orbana na vlast

Vladajuća  mađarska stranka Tisza podnijela je u parlamentu kasno u srijedu ustavni amandman koj...

3 h 22 min

VOLODIMIR ZELENSKI

Zelenski upozorio na novi ruski scenarij. Rusija: On želi eskalaciju

Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova izjavila je da ukrajinski pr...

3 h 26 min

Snažan potres pogodio područje Napulja. Zbog predostrožnosti zatvorene škole

Snažan potres jačine 4.4 pogodio je u četvrtak rano ujutro šire područje Napulja. Prema podacima ...

3 h 47 min