Dnevni.ba - PRELOADER

Toyota ulaže 680 milijuna eura u proizvodnju električnih automobila u Češkoj

05 Ruj 2025


Toyota ulaže 680 milijuna eura u proizvodnju električnih automobila u Češkoj
Toyota

Japanski proizvođač automobila Toyota planira uložiti 680 milijuna eura u proširenje svoje proizvodnje u Češkoj Republici. Cilj ulaganja je pokretanje nove linije za električna vozila na baterije u tvornici smještenoj u Kolinu.

Tvrtka će ondje proizvoditi prvi europski električni model koji će nositi Toyotin potpis, potvrdio je Yoshihiro Nakata. Proizvodnja će biti proširena u suradnji s češkom državom, uključujući izgradnju pogona za montažu baterija.

Ova odluka označava važan korak u provedbi Toyotine strategije ugljične neutralnosti u Europi do 2040. godine. Projekt je predstavljen u sjedištu češke vlade, a opisan je kao značajan za daljnju modernizaciju industrije.

„Ovaj projekt ojačat će našu prisutnost na europskom tržištu i potaknuti učinkovitiji prijevoz“, izjavio je predsjednik Toyota Motor Europe. Prema navodima tvrtke, ulaganje uključuje državne poticaje vrijedne do 64 milijuna eura.

Češki ministar industrije i trgovine Lukáš Vlček naglasio je da bi koristi za državu mogle doseći 250 milijuna eura. Premijer Petr Fiala dodao je kako će projekt otvoriti 245 novih radnih mjesta u tvornici koja već zapošljava 3200 ljudi.

„Automobilska industrija čini deset posto BDP-a, a modernizacija je ključna za njezin opstanak“, naglasio je Fiala. Tvornica u Kolinu trenutačno proizvodi modele Aygo X i Yaris Hybrid, s godišnjom proizvodnjom od preko 225.000 vozila.

Toyota nije otkrila točan datum početka proizvodnje niti koji će model biti prvi izrađen u Češkoj Republici. Kako pišu Financije, projekt se smatra važnim korakom za razvoj europskog tržišta električnih vozila.

AUTO


ELEKTRIČNA VOZILA PRETVARAJU SE U HIBRIDE

Cijene električnih vozila se sve više približavaju cijenama vozila na benzin

Cijene električnih automobila sve se više približavaju cijenama vozila s motorom s unutarnjim izg...

14 h 38 min

NISSAN

Nissan u prvom polugodištu zabilježio gubitak od 1,25 milijardi eura

Japanski proizvođač automobila Nissan Motor objavio je da je u prvih šest mjeseci fiskalne...

07 Stu 2025

AUTOMOBILI

Ukoliko se ne ublaže mjere zabrane benzinaca europska autoindustrija je u ozbiljnim problemima

U nedavnom istupu za Financial Times, vodeći ljudi europske automobilske industrije poslali su oš...

06 Stu 2025