Trump objavio fotografiju novčanice: Predsjednički potpis prvi put na američkom dolaru
Američki predsjednik Donald Trump jučer je objavio fotografiju novčanice od 100 dolara sa svojim potpisom.
Ovo se dogodilo četiri mjeseca nakon što su iz Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država najavili da će potpis aktuelnog predsjednika prvi put biti na papirnoj novčanici američkog dolara.
Ministar finansija Scott Bessent u martu ove godine rekao je da predsjednička administracija planira staviti Trumpov potpis na novčanicu povodom 250 godina postojanja SAD-a.
Trumpov potpis je iznad Bessentovog potpisa. Prethodno su na novčanici od 100 dolara bili potpisi ministra finansija i rizničara SAD-a, ali ne i predsjednika zemlje.
"Predsjednikov trag u historiji kao arhitekte ekonomskog preporoda američkog Zlatnog doba je neosporan. Štampanje njegovog potpisa na američkoj valuti nije samo prikladno, već i potpuno zasluženo", izjavio je rizničar Brandon Beach u martu.
Kako je objavio CNN, Trumpu je to da njegovo ime i lik budu na brojnim američkim dokumentima i znamenitostima postalo lični projekat od velike važnosti.
Njegova administracija je postavila njegov lik, ime ili oboje na prigodni američki pasoš, propusnice za nacionalne parkove, banere ispred raznih vladinih agencija u Washingtonu, ustanova kulture poput Američkog instituta za mir, kao i na posebne investicione račune za djecu.
Savezna država Florida je preimenovala Međunarodni aerodrom Palm Beach, nazvavši ga po Trumpu.
Pojedini u Kongresu SAD-a željeli su otići korak dalje i staviti Trumpov lik na valutu. Naime, predložili su zakon da njegov portret bude na jubilarnoj novčanici od 250 dolara. No, takav ishod, kako prenosi CNN, manje je izgledan, s obzirom na to da bi taj zakon trebali podržati i senatori Demokratske stranke.
Zakonom je propisano da na američkoj valuti i vrijednosnim papirima mogu biti samo portreti preminulih osoba, ali se predloženim zakonom u Predstavničkom domu Kongresa nastoji napraviti izuzetak za pojedince koji jesu ili su bili predsjednici SAD-a.
Zaposleni u Birou za graviranje i štampanje ranije ove godine pripremali su prototipe za novčanicu od 250 dolara s Trumpovim portretom i potpisom. Bessent je u maju, na konferenciji za novinare u Bijeloj kući, izjavio za CNN da ne smatra da postoji bilo šta neumjesno u postavljanju Trumpovog portreta na američku valutu.