U Mostaru upriličena javna rasprava o Nacrtu zakona FBiH o plinu

Zakon bitan za energetsku tranziciju Federacije
U prostorijama Gospodarske komore FBiH u Mostaru, u ponedjeljak je upriličena javna rasprava o Nacrtu zakona o plinu FBiH, tijekom koje su predstavljene dvije teme. –
Danas smo javnosti u Mostaru govorili o Zakonu FBiH o plinu, koji je prošao proceduru i usvojen na Vladi, na oba Doma Parlamenta jednoglasno i trenutno je u javnoj raspravi u županijama. Ovdje smo htjeli čuti najbolje sugestije i otvoriti pitanja vezana za ovaj Zakon i konačno omogućiti da Federacija ima ovaj, vrlo bitan energetski zakon, kazao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić, koji je napomenuo da je plin ključan energent za 'prijelazno razdoblje' energetske tranzicije FBiH.
Konkretni planovi
Nadalje je naveo da je ovom prilikom predstavljen i razvoj plinske infrastrukture kroz prezentaciju 'Infrastrukturni projekti i reforma BH Gasa', u okviru čega su predočeni konkretni planovi i projekti iz oblasti plinske infrastrukture, uključujući plinske interkonekcije, tj. nove pravce opskrbe prirodnim plinom.
- Smatramo da ugalj sve više i više ide u prošlost. Nažalost, u proteklih desetak godina nismo razvijali neki drugi energent no smatramo da je plin taj koji treba biti energent za ovaj, uvjetno rečeno, prijelazni period. Kompanija BH Gas pripremila je razvojni koncept s tri interkonekcije u Federaciji BiH, a to su južna, sjeverna i istočna interkonekcija, što smo htjeli predočiti javnosti i čuti glas, i gospodarstva, ali i građana, dodao je ministar Lakić navodeći da je cilj uvođenje plina kao energenta u energetsku tranziciju FBiH, što će omogućiti gospodarstvu, ali i građanima, imati niže cijene energenta za svoje potrebe.
Kad je u pitanju navedeni zakon, ministar je pojasnio da je on tehničke naravi i da sudionici javnih rasprava, koje su jako dobro posjećene, nisu imali zamjerke.
- Iznimno nam je bitno što u javnim raspravama sudjeluju stručne osobe akademske zajednice te članovi parlamenata u FBiH, ali zainteresirane su i niže razine vlasti, županijske, općinske i gradske vlasti, što nam je vrlo bitno jer je ovo zakon koji treba regulirati distribuciju plina na razini lokalnih zajednica, odnosno županija, dodao je.
Carine SAD-a kao prijetnja domaćoj industriji
Resorni federalni ministar se osvrnuo i na najave SAD-a da uvode carina u visini od 30% za BiH te je, s tim u svezi, ocijenio da to, ako se dogodi, neće biti povoljno za bh. industriju, osobito ne za namjensku industriju.
- Pri kraju je analiza onog što bi se trebalo dogoditi ako taj namet krene u narednom periodu i vrlo brzo ćemo nalaze predočiti javnosti. Naravno, iskreno se nadam da do toga neće doći, tj. da će odluka SAD-a biti promijenjena jer imamo izuzetno dobar odnos i dosta trgovinske razmjene s SAD-om, tako da bi uvođenje te visine carina zasigurno zaprijetilo našoj industriji, zaključio je.