Dnevni.ba - PRELOADER

Izbjegavanje carina: Njemački auto-giganti traže kompromis s Washingtonom

02 Lip 2025


Izbjegavanje carina: Njemački auto-giganti traže kompromis s Washingtonom
Autoindustrija

BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen se nadaju da bi pregovori s američkim Ministarstvom trgovine mogli rezultirati kompromisnim sporazumom tijekom lipnja. Međutim, sve će uvelike ovisiti o obećanjima o dodatnim “značajnim” ulaganjima u SAD, kojima bi pokušali uvjeriti američku vladu da popusti u pogledu carinskih nameta.

Neki proizvođači već su reagirali na carinske prijetnje Donalda Trumpa koje su započele njegovim stupanjem na dužnost u siječnju. Mercedes-Benz planira da se od 2027. godine njihov najprodavaniji SUV model GLC proizvodi i u tvornici u Alabami. BMW razmatra povećanje proizvodnih kapaciteta i uvođenje novih smjena u svojoj tvornici u Spartanburgu (Južna Karolina), dok Audi, u vlasništvu Volkswagena, planira pokretanje proizvodnje određenih modela u SAD-u — iako ističu da je riječ o starom planu koji nije izravno vezan uz Trumpovu politiku.

BMW je, u međuvremenu, pozvao Europsku uniju da smanji carine na uvoz automobila iz SAD-a s postojećih 10 % na 2,5 %, ističući kako je najveći američki izvoznik automobila prema broju vozila. Mercedes-Benz također izvozi znatne količine iz svoje tvornice u Alabami, gdje se nalazi ključni proizvodni centar za SUV modele.

Prema prijedlozima o kojima se trenutno raspravlja, a na koje se poziva njemački list Handelsblatt, razmatra se mogućnost da se vozila proizvedena u SAD-u, a izvezena drugdje, tretiraju kao oblik “carinskih kredita” — čime bi se smanjile carinske stope pri uvozu u SAD.

SAD peti najveći izvoznik u EU
Tri automobilska diva — BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen — odbila su komentirati navedene pregovore, prenose Financije. Ipak, prethodno su potvrdili da održavaju kontakt s američkom administracijom u vezi pitanja s carinama. Prema podacima Eurostata, SAD je peti najveći izvor uvezenih vozila u EU, iza Kine, Japana, Velike Britanije i Turske.

Europska komisija, odgovorna za trgovinsku politiku EU, intenzivirala je aktivnosti s ciljem sklapanja dogovora s Washingtonom kojim bi se ukinule ili barem zaustavile nove carine na robu iz EU. Bruxelles je od vodećih europskih tvrtki zatražio konkretne planove o investicijama u SAD, koje namjerava koristiti kao argument u pregovorima.

Ipak, Komisija priprema i moguće protumjere u slučaju neuspjeha — a motorna vozila te autodijelovi nalaze se među najvrednijim kategorijama robe na popisu potencijalno pogođenih proizvoda.

Objava informacija o pregovorima dovela je do pozitivnih pomaka na burzama: dionice BMW-a porasle su za 3,3 %, Mercedesa za 2,6 %, dok su dionice Volkswagena kratkoročno skočile za 2,2 %, no ubrzo su se vratile na prethodnu razinu.

Njemačka autoindustrija, već opterećena slabijom prodajom u Europi i jačanjem kineske konkurencije, suočena je s dodatnim pritiskom zbog američkih carinskih prijetnji.

AUTO


BYD

BYD električna vozila osvajaju globalno tržište

Kako izgleda automobil budućnosti? Sve više odgovora vodi prema BYD električna vozila. Riječ je o...

30 Ožu 2026

Robotaksiji stižu u Zagreb: Europa dobiva prvu komercijalnu uslugu

Verne, Pony.ai i Uber najavili su stratešku suradnju s ciljem pokretanja prve komercijalne robota...

26 Ožu 2026

Europa se okreće električnim automobilima zbog skupljeg goriva

Naglo poskupljenje goriva, potaknuto geopolitičkim poremećajima i prekidima u globalnim opskrbnim...

26 Ožu 2026